WordPress Disqus Yorum Sistemine Geçiş | Tam Rehber

'WordPress Genel Bilgiler' forumunda Hulk tarafından 5 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Hulk

  Hulk Member

  Mesaj:
  95
  Alınan Beğeniler:
  2
  Ödül Puanları:
  8
  WordPress’teki paylaşılan yazıların hali hazırda kendi yorum kısmı mevcut. Bunun avantajları ve dezavantajları olduğu halde daha iyi bir sistem olan Disqus’a geçmeyi düşündünüz mü? WordPress Disqus eklentisi ile sitenizdeki yorum kısmını daha iyi hale getirin.

  Normal yorum kısmına her gün defalarca spam yorum gelebiliyor. Bunu önlemek için Akismet gibi ek bir eklentiye ihtiyaç duyuyorsunuz. Ayrıca yorum kısmının çok ek bir özelliği yok.

  Disqus Yorum Sisteminin Sunduğu Özellikler
  • Normal yorum kısmına göre daha iyi bir görünüm
  • Spamlardan otomatik koruma
  • Sosyal ağlardan veya mail ile üye olma
  • Misafir olarak yorum yapma
  • Yorum yapan kişileri takip etme
  • Yorum beğenip beğenmeme
  • Yapılan yorumları takip etme
  • Yorumları veya tartışmayı sosyal ağlarda paylaşabilme
  • Yoruma resim ekleyebilme
  • Yorumu başa tutturabilme
  Disqus Üye Olma ve Site Ekleme

  Sitemize Disqus yorum sistemini eklemek için öncelikle Disqus’a üye olmamız gerekiyor. Disqus.com adresine giriyoruz. Üye olmak için “Get Started” düğmesine tıklıyoruz.

  discus üyelik alma.png

  Ekrana üye olma kısmı geliyor. İsterseniz Facebook, Twitter, Google Plus gibi sosyal ağlarla üye olabilirsiniz veya mail adresiniz ile üye olabilirsiniz.

  discus foruma üye olma.png

  Üye olduktan sonra giriş yapalım. Giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımdan Ayarlar simgesine tıklayıp açılan menüde “Add Disqus to Site” yazan yere tıklayalım.

  discus ekran.png
  Sonra bizi bir sayfaya yönlendirecektir. Sayfanın en altına gelerek “Ready to Install Disqus”yazısının altındaki “Get Started” butonuna tıklayalım.

  siteye discus yorum ekleme.png

  Açılan sayfada “I want to Install Disqus on My Site” yani “Disqus’u siteme kurmak istiyorum” butonuna tıklayalım.

  sitene discus ekleme.png

  Bu adımları yaptıktan sonra site ekleme kısmına geliyoruz. Buradaki “Website Name” yazan yere sitemizin adını yazalım. Bu aynı zamanda sitemizin Disqus üzerindeki kullanıcı adı olacak (webrehberim.discus.com gibi). Category kısmından sitenizin kategorisini seçin. Language kısmından ise dili seçelim. Daha sonra “Create Site” yazan yere tıklayarak sitemizi kayıt işlemini tamamlayalım.

  discus site oluşturma.png


  Sitemizi kaydettikten sonra ekrana gelen kutucuğu onaylayıp devam edelim. Sonra platform seçme yerine yönlendirileceksiniz. Bu kısımdan biz WordPress’i seçiyoruz.

  wordpress discus ekleme.png

  WordPress’i seçtikten sonra ekrana Disqus eklentisinin nasıl kurulacağını anlatan bilgiler gelecektir. Zaten yazımızda bunu anlattığımız için alt kısımdan “Configure” butonuna tıklayarak burayı geçelim.

  discus wordpress site ekleme.png

  Daha sonra açılan ekranda “Website Name” yazan kısma site adını, “Website Url” yazan kısma site adresini, “Category” yazan kısımdan kategoriyi seçip “Description” yazan kutucuğu da site açıklamasını yazalım. Bu işlemleri yaptıktan sonra alttan “Complete Setup” düğmesine tıklayalım.

  wordpresse discus ekleme.png
  Site ekleme işlemimiz bu kadar. Şimdi sitemize kurulum yapalım daha sonra ayarlara döneceğiz. Şimdi WordPress sitemize Disqus eklentisini kuralım.

  WordPress Disqus Eklentisi Kurulumu
  WordPress admin panelinden Eklentiler>Yeni Ekle kısmına giriyoruz. Arama kutucuğuna “Disqus Comment” yazıp aratıyoruz. Gelen ilk eklenti’yi (200 Bin+ kurulmuş olan) kuruyoruz. Eklentiyi kurduktan sonra etkinleştirelim.

  discus eklentisi.png

  Daha sonra eklentimiz yüklendikten sonra admin panelindeki kenardaki menüden Eklentiler kısmına girelim. Buradan “Disqus Comment System” eklentisinin altındaki “Configure” (Ayarlar) kısmına tıklayalım.

  wp discus ekleme.png

  Açılan ekrandan “Upgrade” diyerek devam edelim. Bundan sonra Disqus hesap bilgilerimizi girmemiz gerekecek. “Username or Email” Yazan kısma Disqus mail adresimizi girelim, alttaki “Password” yazan kutucuğa da Disqus hesap şifremizi yazıp “Next” butonuna tıklayalım.

  discus ekleme wp.png

  Daha sonra açılan ekrandan sitemizi seçelim. Disqus’a başka siteler de ekleyebilirsiniz. Yine aynı işlemleri uygulayıp bu aşamaya gelince buradan ilgili siteyi seçmeniz gerekmektedir. Biz kendi sitemizi seçelim ve “Next” düğmesine tıklayalım.

  wp discus nasıl eklenir.png

  Sonra “Contiune to the moderation dashboard” yazısına tıklayalım.

  discus eklenti kurulumu.png

  Disqus yorum sisteminin sitemize entegresi bitti. Ekrana gelen “Go to Disqus Moderation” butonuna tıklayarak Disqus yönetim paneline gidebiliriz. Şimdi ayarlara bakalım.

  yönetim paneli girişi.png

  WordPress Yorumları Disqus Yorum Sistemine Aktarma
  Disqus’a geçtiğiniz için önceden yapılan yorumların kaybolmasını istemezsiniz. Bunun için önceden yapılan yorumları Disqus’a aktarabiliriz. Bunun için WordPress admin paneline girelim. Sonra kenardan Yorumlar>Disqus’ı seçelim. Gelen ekranın sağ en üst kısmında “Plugin Setting”yazısına tıklayalım.

  wp yorumları discus a aktarma.png

  Açılan ayarlar kısmında alta doğru gelelim. “Export Comments” butonuna tıklayarak yorumları Disqus’a aktarmayı başlatalım. Yorumların sayısına göre aktarma süresi değişebilir.

  wordpress yorumları discusa aktarım.png

  Disqus Yorum Sistemi İngilizce Oldu, Bunu Nasıl Türkçeye Çevirebilirim?
  Disqus entegre işlemimiz tamamlandı. Yalnız sitemizdeki yazıların yorum kısmı İngilizce olarak görünüyor, bunu nasıl Türkçe’ye çevireceğiz?

  discus yorum ekranı.png

  Disqus.com’a girince sitemizin yönetim paneline girmek için sağ üstte Profil resmimizin yanındaki “Admin” yazısına tıklıyoruz.

  discus türkçeleştirme.png

  Eğer Disqus hesabımıza birden çok site eklemişsek ekrandan sitemizi seçip devam edelim.

  Daha sonra sitemizin Disqus yönetim paneline ulaşıyoruz. Sağ üst kısımdan “Edit Setting” diyoruz.

  discusu türkçeye çevirme.png

  Ayarlar kısmına giriş yaptığımızda alt kısımlara doğru gelelim. Oradan Language kısmını bulup “Turkish” yapalım ve sorunumuz çözülecektir.

  discus türkçe.png

  Disqus Misafir Yorum Özelliğini Aktif Etme
  Disqus normalde üyelikli yorum yapma sistemidir. Eğer sitenizdeki yazılara yorum yapanların bir daha üye olmasıyla uğraşmalarını istemiyorsanız misafir yorum özelliğini aktif edebilirsiniz.

  Bunun için bir önceki Türkçe Dile Çevirme sorununun adımlarını takip edip ayarlar kısmına gelin. Kenardan Community’i seçin. Seçtikten sonra “Allow guests to comment” kutucuğunu işaretleyin. Artık misafirler yorum yapabilir.

  discus ziyaretçiye yorum yaptırma.png

  Yorum Yapan Kişinin Avatarı Yoksa Avatarını Siz Belirleyin

  Eğer yazınıza yorum yapan kişinin avatarı yoksa siz otomatik olarak bir tane avatar belirleyebilirsiniz. Bunun için üstteki kısımları takip edip ayarlara gelin. Kenardan “General” düğmesine tıklayın. Açılan yerde “Default Commenter Avatar” kısmına istediğiniz avatarı yükleyebilirsiniz. Avatarı bulunmayan yorumlarda sizin eklediğiniz avatar görünecektir.

  discuz varsayılan avatar ayarlama.png

  Yapılan Yorumları Onaylama ve Silme

  Sitemize yorum yapıldığında mail adresimizie tomatik olarak mail göndeririliyor ve sitemizin admin paneline bildirim düşüyor. WordPress admin panelinde Yorumlar>Disqus kısmına girerek “Go to Disqus Moderation” butonuna tıklayarak direk Disqus yönetim paneline gidecektir.

  discus yorum onaylama.png

  Disqus yönetim paneline girince “Pending” kısmında onaylanmayı bekleyen yorumlar listeleniyor. Yorumları bu kısımdan onaylayabilirsiniz. “Approved” kısmında onaylanmış yorumlar listelenir. “Spam” kısmında spam olarak belirlenen yorumlar görünür. “Deleted” kısmında ise silinmiş yorumlar bulunur.

  wp discus yorumlar ekranı.png

  Disqus Yorumu Başa Tutturma

  Yorumu başa tutturacağımız yazıya giriyoruz. Yorumu bulup kenarındaki imlece tıklıyoruz. “Yorumu Öne Çıkart” düğmesine tıklayarak yorumu öne çıkartabilirsiniz.

  discus yorumu sabitleme.png

  Sonuç olarak bloğunuz Disqus sistemiyle daha da hoş görünecektir ve size kolaylıklar sağlayacaktır.