Wordpress Site Hızını Düşüren Eklentileri Bulma

'Wordpress Sorunları' forumunda Storm tarafından 15 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

 1. Storm

  Storm New Member

  Mesaj:
  21
  Alınan Beğeniler:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  WordPress sitelerinde en sık görülen yavaşlama nedeni site kaynaklarını kullanan eklentilerdir. Bir eklenti ne kadar sorgu çalıştırırsa o kadar kaynak tüketir. Sunucu üzerinde ne kadar kaynak kullanılırsa, site hızı o kadar yavaşlar.

  Site hızı konusunda bir çok etmen daha vardır. Bunlardan başlıcaları, aşırı sorgu yapan eklentiler, tema ve eklentilerde hatalı kodlama, sitede bulunan görsel boyutları, büyük javascript ve css dosyaları, sunucu özellikleridir.

  P3 Plugin Profiler eklentisi ile sitede aktif durumda bulunan eklentilerin, hangi sayfada ne kadar sorgu çalıştırdığını ve kaynak kullandığını görecek ve sitenizi yoran eklentileri tespit edebileceksiniz.


  @Hulk un WordPress Eklenti Kurulumu başlıklı yazısında anlatıldığı gibi P3 Plugin Performance Profiler eklentisini kurup etkinleştiriyoruz.

  Eklenti etkinleştirildiğinde yönetim panelinde yer alan sağ taraftaki sütuna

  Araçlar >> P3 Plugin Profiler

  şeklinde bir sekme eklenecek. Sekmeye tıklayarak eklentinin ayarlarının yer aldığı sayfayı görebilirsiniz. Karşınıza gelecek sayfadaki “Taramayı Başlat” butonuna basarsanız standart ayarlar kullanılarak tarama yapılacak. Fakat dilerseniz butonun hemen altındaki “Gelişmiş Ayarlar” linkine basarak tarayıcı önbelleğini engelleme gibi ayarları değiştirebilirsiniz. Fakat standart ayarlarda kalması en doğru sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

  Ayarları tamamladıysanız taramayı başlatabilirsiniz. Tarama adı kısmına dilediğinizi yazarak otomatik taramayı başlatın. Eklenti, sitedeki eklentileri tek tek kontrol ederek sunucunuzu ne kadar yorduklarını, sitenin açılış saniyesini en çok hangi eklentilerin uzattığını ve daha birçok özelliği kısa bir süre sonra size ayrıntılı bir rapor halinde sunacak. Bunu da sitedeki tüm sayfaları tek tek açarak yapıyor. Yani index.php, single.php gibi… Tabi aynı zamanda anasayfada linkleri bulunan diğer sayfaları da açıp yüklenmelerini bekliyor.

  “Tarama tamamlandı” uyarısını gördükten sonra “Sonuçları Gör” linkine basarak ayrıntılı performans raporunu görebilirsiniz.

  wordpress site hızı artırma.png

  Yandaki örnek rapora baktığınızda 360 derecelik bir daire, eklentilerin gereksinimleri ile orantılı şekilde bölümlere ayrılmış. Her bir bölümün üstüne geldiğinizde, % kaç tüketim yaptığı ve hangi eklentinin oranı olduğunu görebilirsiniz.


  “Ayrıntılı döküm” sekmesinde sitenin açılış süresini ve eklentilerin bunu ne kadar etkilediğini görebilirsiniz. Örnek olarak aşağıdaki resme göz atabilirsiniz:  “Gelişmiş Ölçümler” sekmesine tıkladığınızda da sitenin yüklenme süresi, siteye P3 Plugin Performance Profiler eklentisinin kaç ziyaret yaptığı ve eklenti yüklenme sürelerini ortalama olarak görebilirsiniz.

  Özellikle sitenizin açılması için çok süre gerekiyorsa, bazı eklentilerin sunucuyu aşırı yorduğunu bilmelisiniz. Bu eklentilerin hangileri olduğunu anlamak bazen zor olabilir. Bu gibi durumlar için her wordpress sitede bulunması gereken eklentilerden biri de P3 Plugin Performance Profiler adlı eklentidir.